logoUW

Pierwsza Ogólnopolska „Noc Biologów” na Wydziale Biologii UW Drukuj
czwartek, 22 grudnia 2011 17:49

noc_biologow 13 stycznia 2012 w piątek w godzinach 15:00-22:00 serdecznie zapraszamy do wysłuchania ciekawych wykładów, zapoznania się z licznymi pokazami i wystawami oraz do wzięcia udziału w warsztatach i w dyskusjach na Wydziale.

W trakcie „Nocy Biologów” dowiedzieć się będzie można m.in. jaki jest „Sens życia”, na własne uszy sprawdzić, że ryby jednak mają głos i zobaczyć jak pomalować świat używając bakterii. Warto będzie wysłuchać wykładu o prionach i chorobie szalonych krów oraz zobaczyć, w jaki sposób biolodzy terenowi poznają tajemnice wilków, karczowników, czy nietoperzy. Każdy będzie mógł zobaczyć jak zwierzęta tworzą mapy pamięciowe w labiryncie wodnym Morrisa i dowiedzieć się, czym różni się programowana śmierć komórek roślin od zwierzęcych. Każdy będzie mógł też dotknąć prawdziwych kości zwierząt z czasów pierwszych dinozaurów i pomóc wydostawać je ze skał, w których je znaleziono.

Dla uczniów liceów dodatkowo przygotowane będą warsztaty w laboratoriach wydziału, w których między innymi będą mogli samodzielnie wyizolować, dotknąć i zobaczyć DNA z cebuli, zobaczyć hodowlę komórek macierzystych, albo przyjrzeć się pod mikroskopem komórkom popularnych przypraw takich jak gałka muszkatołowa, pieprz i wanilia. W czasie zajęć w Uniwersyteckim Ogrodzie Botanicznym licealiści poznają przystosowania roślin do skrajnych warunków, nakarmią muchołówkę i zajrzą do wnętrza kaktusa.

Serdecznie zapraszamy!

Informacje także na stronie www.nocbiologow.edu.pl oraz na stronie Facebook.

W przygotowaniu „Nocy Biologów” na Wydziale Biologii UW współpracują:
Pracownia Badań Przedklinicznych Chorób Neurodegeneracyjnych Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. Marcelego Nenckiego oraz Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”