Piotr P. Stępień - Opera Notung: V część Pierścienia Nibelunga Drukuj
niedziela, 08 października 2017 00:08

P_Stepien_przed_teatrem_Wagnera

Być może nie wszyscy wiedzą, że wielką pasją prof. Piotra Stępnia z Instytutu Genetyki i Biotechnologii jest muzyka. Razem z kompozytorem - Arturem Słotwińskim stworzył on kontynuację Pierścienia Nibelunga.

O swoim dziele prof. Stępień pisze tak:
„Ryszard Wagner napisał w jednym ze swych listów, że jego "Ring des Nibelungen" jest czystą matematyką. Rzeczywiście, ten 15-godzinny cykl operowy jest utkany z kilkudziesięciu motywów muzycznych, których słuchanie i rozpoznawanie oczarowuje słuchaczy od 150 lat. Projekt "Notung" czyli sequel Pierścienia jest oparty na założeniu ustawienia motywów Wagnera w nowych kombinacjach. Dla mnie osobiście, jako profesora genetyki idea rekombinacji jest szczególnie bliska. Drugim impulsem do pracy nad opera w stylu Wagnera było wysłuchanie żartu muzycznego Siegfrieda Ochsa, który zaaranżował ludową melodię "Kommt ein Vogel geflogen" według manier rozmaitych kompozytorów, w tym Wagnera, co dało przezabawny efekt.

Libretto opery Notung musiało przedstawiać zdarzenia po kosmicznej katastrofie finału "Zmierzchu bogów". Wagner nie uśmiercił jednak wszystkich swoich bohaterów: pozostały przy życiu trzy córy Renu oraz Gutruna - fałszywa narzeczona Zygfryda. Tak więc logiczny ciąg wydarzeń zakładał, ze Gutruna urodzi syna Zygfryda o imieniu Sieghart: trzeciego bohatera z rodu Walsungów. Odzyskanie magicznego miecza Notung i przygody Siegharta są jedynie kostiumem historycznym do prezentacji problemów politycznych historycznej Europy i współczesnej Polski. Dylemat germańskiego bohatera jest nam bliski, gdyż warto jest poświęcić część niezależności politycznej w zamian za sojusze i wartości Unii Europejskiej.

Opera Notung prezentuje te problemy na dwóch poziomach: jako krótkie ramy baletowe, gdzie młody człowiek z faszystowskiej organizacji zakochuje się w dziewczynie z innej grupy etnicznej i musi dokonać wyboru pomiędzy miłością a polityką. Po wtóre zaś jako operowy sen wagnerowski który kończy się dysputą na temat sensu integracji. Opera Notung istnieje dzisiaj jako libretto całości, po niemiecku, napisane przeze mnie, i jako 17 minutowy duet Siegharta i jego ukochanej Solveigi, skomponowany przez wybitnego młodego kompozytora : Artura Słotwińskiego. Nagranie solistów: Till Schulze (baryton) i Ilona Nymoen (sopran) zostało dokonane w Berlinie. Nagranie dostępne jest w YouTube pod hasłem "operanotung".

do wysłuchania także któtkie demo (audio 1, audio 2)

Na zjdęciu – Piotr Stępień przed teatrem Wagnera w Bayreuth.